Lula i Zulek

Podtytuł: 83-7308-616-1
ISBN:
14,80 zł
Publikacja adresowana jest do dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Akcja książki jest wartka, chwilami sensacyjna, pełna humoru. ..
Ilość

Publikacja adresowana jest do dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Akcja książki jest wartka, chwilami sensacyjna, pełna humoru. Bohaterami są tytułowi Lula i Zulek - rodzeństwo, które zamierza odkryć tajemnicę szklanych kul, jakie posiada Sprzedawca Baniek Mydlanych. Przy tym bohaterowie poznają innych ludzi i siebie. Książka pozbawiona jest prostego dydaktyzmu, zawiera przesłania ważne dla młodych czytelników spragnionych odkrywania świata.

83-7308-616-1
100 Przedmioty

Molicka Maria

Ukończyła psychologię na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 1978 roku obroniła pracę doktorską na temat: Rozwój społeczny dzieci chorych somatycznie (na cukrzycę i otyłość prostą). Aktualnie pracuje w PWSZ w Lesznie na stanowisku profesora, także w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Opublikowała 62 artykuły naukowe i popularno-naukowe oraz 5 książek, w tym 4 dotyczą bajkoterapii.

 

 

Bibliografia:

 

Bajki terapeutyczne jako metoda obniżania lęku u dzieci hospitalizowanych, Kolegium Nauczycielskie w Lesznie 1997.

 

Bajki terapeutyczne dla dzieci, Media Rodzina, Poznań 1999.

 

Bajkoterapia. O lękach dzieci i nowej metodzie terapii, Media Rodzina, Poznań 2002.

 

Bajki terapeutyczne. Część 2, Media Rodzina, Poznań 2003.

 

 

Lula i Zulek

SPIS TREŚCI:

CZĘŚĆ 1. Szklane kule

CZĘŚĆ 2. Poznanie Zefiryna

CZĘŚĆ 3. Tancerka i zły Karuzelnik

CZĘŚĆ 4. Spotkanie ze Sprzedawcą Baniek Mydlanych

Lula i Zulek

RECENZJA książki Marii Molickiej
„Lula i Zulek”

Biblioterapeuta 5 (33) 2005 rok


     „Życie jest jak partia szachów, jedni rozgrywają swoje partie, a inni robią do nich figury” – stwierdza Zefiryn Bombek, jeden z bohaterów powieści Marii Molickiej.
Ta niezwykła książeczka przenosi nas w świat dziecięcej wyobraźni, w świat,
w którym za każdym rogiem kryje się tajemnica, a sprawy zwyczajne nabierają niezwykłych barw. Lula i Zulek, Chudy, para uroczych bliźniaków, poszukując Sprzedawcy Baniek Mydlanych, odkrywa świat, a wraz z każdym nowym doświadczeniem, dowiaduje się więcej o sobie i o życiu.
     Książka Marii Molickiej przeznaczona jest dla dzieci małych i dużych,
bo przecież każdy z nas powinien zachować w sobie coś z dziecka. Bajeczka uczy otwartości, empatii, tolerancji. Pokazuje, że przy pomocy przyjaciół można rozwiązać każdy problem, nawet ten, który na początku wydaje się niemożliwy do rozwikłania. Mali czytelnicy od Luli i Zulka mogą dowiedzieć się jak pokonać lęk przed ciemnością, strach przed groźnym nieznajomym. Autorka w niezwykle ciepły sposób, z dużą dozą humoru opisuje świat dziecięcych przeżyć. Wystarczy tu chociażby przywołać obraz taty siedzącego w głębokim fotelu, wokół którego piętrzy się sterta gazet, a on „z ogromnym przejęciem przerzuca program z jednego kanału telewizyjnego na drugi”. Takich trafnych i dowcipnych obrazków sytuacyjnych, świadczących o wnikliwej obserwacji otaczającej nas rzeczywistości, odnajdziemy więcej w utworze M. Molickiej.
     Ta niewielkich rozmiarów książeczka kryje w sobie wiele prawd o człowieku. Historia Zefiryna pokazuje nam, że nie wolno osądzać innych po pozorach, nie należy także obawiać się tego, co obce i nieznane, a budowanie murów skazuje człowieka jedynie na gorzką samotność. Pokazuje także, że każdy zostaje obdarzony jakimś talentem, ale ten talent nabiera znaczenia dopiero wtedy, gdy można go ofiarować innym ludziom. Przygoda z Karuzelnikiem udowadnia, że złość, okrucieństwo, groźna postawa to jedynie maski, pod którymi ukrywa się własne słabości i lęki.
     Maria Molicka odwołuje się do znanych z literatury i psychologii symboli, jak drabina łącząca ziemię z niebem, dom drzwi, mur itp. Ich odczytanie pozwala nam lepiej zrozumieć przesłanie książki. Choć i tak bez wnikliwej analizy opowieść o Zuli
i Lulku nie traci ani uroku, ani wartości. Dlatego możemy ją nazwać książką uniwersalną przeznaczoną dla czytelnika w każdym wieku. Od nas jedynie zależy, czy wyruszymy na poszukiwanie Sprzedawcy Baniek Mydlanych, udamy się
w pogoń za swoimi kruchymi marzeniami, czy spróbujemy w życiu rozegrać swoją partię szachów, niezależnie od tego, jaki będzie końcowy wynik, czy też zamkniemy się we własnym świecie, nie dopuszczając do niego nikogo. Ja wybieram jeden
z pionków i przyłączam się do gry.
Państwu także polecam!

dr Magdalena Chacko

 

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło