Leksykon polskich muzyków pedagogów

Podtytuł: 978-83-7308-538-1
ISBN:
84,00 zł
Przedstawieni w leksykonie pedagodzy odegrali znaczącą rolę w polskiej kulturze muzycznej - wychowali wielu znakomitych muzyków, dzielili się z młodymi swoim doświadczeniem i niejednokrotnie talentem, wspierali ich i promowali, jednak sami niejednokrotnie pozostawali w cieniu, nieznani szerzej i anonimowi, a ich praca i osiągnięcia nie zawsze były dostrzegane i właściwie doceniane. A jak wiadomo:...
Ilość

Przedstawieni w leksykonie pedagodzy odegrali znaczącą  rolę w polskiej kulturze muzycznej - wychowali wielu znakomitych muzyków, dzielili się z młodymi swoim doświadczeniem i niejednokrotnie talentem, wspierali ich i promowali, jednak sami niejednokrotnie pozostawali w cieniu, nieznani szerzej i anonimowi, a ich praca i osiągnięcia nie zawsze były dostrzegane i właściwie doceniane. A jak wiadomo:


Być może

Bez Leopolda Mozarta nie byłoby Wolfganga Amadeusza;

Bez Żywnego i Elsnera nie byłoby Chopina;

Bez Skołyszewskiego nie byłoby Pendereckiego;

Bez Jasińskiego - nie byłoby Zimermana -


Niniejsza praca powstała właśnie w wyniku chęci "ocalenia od zapomnienia" - przypomnienia i utrwalenia - zasług pedagogicznych tych muzyków różnych specjalności. Leksykon zawiera 1434 biogramy wszystkich wyróżniających się muzyków-pedagogów, nauczycieli muzyki szkolnictwa muzycznego i powszechnego, a także wybitnych artystów-muzyków prowadzących pracę pedagogiczną. Z racji wyboru ram czasowych praca przedstawia sylwetki osób działających w całym XX wieku i na początku XXI wieku. Jest to dzieło wytężonej, wieloletniej pracy zespołu redakcyjnego opartej na analizie ankiet i kwerendzie w archiwach.

 

 

Polecamy i nas polecają:

 

      

 

 

978-83-7308-538-1
100 Przedmioty

Janczewska-Sołomko Katarzyna

Muzykolog, pedagog. Doktor nauk humanistycznych, adiunkt.

Wieloletni pedagog, wizytator i metodyk szkolnictwa muzycznego. Pracownik naukowo-badawczy Biblioteki Narodowej w Warszawie. Wygłosiła kilkanaście referatów na konferencjach krajowych i międzynarodowych, opublikowała kilkadziesiąt artykułów i kilka pozycji książkowych, przygotowała cztery wystawy tematyczne. Podejmowała prace jako ekspert oraz pionierskie prace z historii fonografii.

Wiceprezes i b. przewodnicząca Stałej Komisji ds. Pedagogiki Muzycznej Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przewodnicząca Sekcji Fonotek ZG Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, członek Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego.

Odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz srebrnym Medalem Zasłużony dla kultury - "Gloria Artis

 

 

Od redakcji

 

Nauczyciel muzyki-współtwórca kultury muzycznej i muzycznych talentów

- Maria Manturzewska, Wojciech Jankowski

 

Wykaz skrótów i oznaczeń

 

Biogramy

 

Indeks osób

 

Bibliografia

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło