Motywy kultury zdrowotnej w literaturze polskiejbr /

Podtytuł: 83-7308-137-2
ISBN:
12,00 zł
Pozycja ta jest antologią kultury zdrowotnej w literaturze polskiej w układzie chronologicznym okresów literackich. Zarówno w polskim jak i zagranicznym piśmiennictwie nie odnotowano podobnej publikacji...
Ilość

Pozycja ta jest antologią kultury zdrowotnej w literaturze polskiej w układzie chronologicznym okresów literackich. Zarówno w polskim jak i zagranicznym piśmiennictwie nie odnotowano podobnej publikacji. Autor zauważa, że wątki zdrowotne zawarte w utworach literackich mogą znaczenie szerzej oddziaływać wychowawczo na kreowanie kultury zdrowotnej poprzez inspirację literackich walorów estetycznych na sferę emocjonalną. Ważną role w tym procesie pełni nauczyciel, który poprzez wspólna prace z uczniami staje się kreatorem bardzo istotnych elementów dojrzałej postawy wobec zdrowia. 

            Książka ta może być wykorzystana do dydaktyki wychowawczo-zdrowotnej w procesie kształcenia nauczycieli na wszystkich kierunkach pedagogicznych. Jest ona cennym źródłem materiałów dla nauczycieli polonistów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do realizacji wychowania zdrowotnego w procesie edukacji polonistycznej.

83-7308-137-2
100 Przedmioty

Stypułkowski Cezary

Doktor nauk medycznych. Równolegle z medycyną ukończył na UJ biologię (biochemię), a podjąwszy już pracę, ukończył zaocznie studia z zakresu wychowania fizycznego.

Specjalista chorób wewnętrznych, hematolog, opublikował 8 książek i ponad 100 prac z zagadnień kliniczno-hematologicznych.

W drugiej połowie kariery zawodowej zajmował się pedagogiką zdrowia i metodyką edukacji zdrowotnej. Jako pierwszy w Polsce przez okres 10 lat na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Akademii Wychowania Fizycznego wykładał na kierunku nauczycielskim pedagogikę zdrowia.

 

 

 

Motywy kultury zdrowotnej w literaturze polskiej

   I.  Wstęp

  II.   Dzieje uwarunkowań zdrowia od higieny ciała jako „tło historyczne”.

 III.   Twórczość literacka z motywami kultury zdrowotnej w okresach historyczno-literackich

       Średniowiecze

       Odrodzenie

       Barok

       Oświecenie

       Romantyzm

       Pozytywizm

       Młoda Polska

       Dwudziestolecie międzywojenne

       Literatura okresu okupacji i współczesna

 IV.       Chronologiczny zbiór polskich utworów literackich zawierających treści związane z kulturą zdrowotną

  V.  Posłowie 

 VI.  Indeks utworów literackich z motywami zdrowia

VII. Indeks nazwisk

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło