Bardzo bliski Bliski Wschód

Bardzo bliski Bliski Wschód. The Middle East: in the Middle of the Heart

ISBN: 978-83-8095-774-9
20,00 zł

Publikacja została podzielona na dwie wersje językowe: polska i angielska.

Bardzo bliski Bliski Wschód, eseje Joanny Nawrockiej zainspirowane jej pobytami w Turcji i Syrii, wrażeniami i pracą w obozach syryjskich uchodźców, to prawdziwy balsam na duszę...

Wersja książki
Ilość

Książka dostępna w wersji papierowej i elektronicznej e-book

Książka to trzy eseje w polskiej i angielskiej wersji językowej (angielska wersja językowa dla szerszego oddziaływania). Eseje zostały opatrzone przypisami zawierającymi wyjaśnienia terminów i obiektów.  W każdym z tekstów znajdują się napisane przez Autorkę wiersze, które czasem puentują, a czasem dopełniają treść. Niewielki format i nieduża objętość   tekstu zachęcają do czytania w każdej chwili. Tematyka w aspektach politycznym, kulturowym i społecznym bardzo aktualna. Na okładce znajduje się wykonane przez Autorkę malowidło na wodzie - technika ebru.

Nieszczęście, które widziała Autorka, budzi współczucie, wywołuje rozpacz, ale emocje są nieme - chciała im dać głos. André Parrot (francuski archeolog) uważał, że każdy człowiek ma dwie ojczyzny - swoją własna i Syrię. Autorka rozumie, o czym mówi. W Syrii (i na pozostałym terytorium Żyznego Półksiężyca) każdy skrawek ziemi w swojej głębi pokazuje, jak przez tysiąclecia ludzie dojrzewali i zmieniali się. Wojny bezpowrotne niszczą ślady niezwykłych kultur, zubożając nas wszystkich, niezależnie od miejsca, w którym żyjemy lub które uznajemy za swoje.

Pisząc książkę Autorka chciała zastanowić się także nad Turcją - przyjmującą uciekinierki i uciekinierów i - jak się później okazało - wykorzystującą tę sytuację w polityce międzynarodowej i wewnętrznej.

Prócz miejsca, eseje spaja delikatnie zaznaczona obecność sfery sacrum: opiekuńcze boginie, Rabbuni i sahabe. Sahabe można porównać do apostoła w chrześcijaństwie, z tą różnicą że zawsze to  był mężczyzna, natomiast Rabbuni miał apostołów i apostołki, które w długich dziejach Kościołów zniesławiano i starano się umniejszyć ich obecność.  Ponieważ większość pomocy humanitarnej dla Syrii naznaczona jest podziałami religijnymi - chrześcijanie pomagają chrześcijanom, muzułmanie muzułmanom ect. - Autorce zależało na pokazaniu w książce uniwersalności ludzkich aspiracji.


Poniżej znajduje się fragment wstępu napisany przez prof. Ewę Drozdę-Senkowską.

     "...eseje Joanny Nawrockiej zainspirowane jej pobytami w Turcji i Syrii, wrażeniami i pracą w obozach syryjskich uchodźców, to prawdziwy balsam na duszę. Balsam zaskakujący i na pierwszy rzut oka paradoksalny. Dzisiejsza Syria to przecież dla każdego z nas obraz horroru wojny, barbarzyństwa, zniszczenia, ludzkiej niedoli i tułaczki. Potrafić patrzeć na świat okrucieństw, nieszczęść, widzieć je, potępiać i jednocześnie nie dać się im oślepić, to spora sztuka.

     Fascynujący jest sposób, w jaki autorka tę bliskość osiąga. Z całą pewnością estetyka jej stylu pisarskiego sprzyja wrażeniu, że jest się tam, z tamtymi ludźmi, a nie tutaj. Zmysłowy, czuciowy język, który dociera do nosa, do oczu i ucha, i ten powolny, wschodni rytm, przenoszą w rzeczywistość innych zapachów, innych widoków, innych dźwięków, innego poczucia czasu, innych myśli. Drobiazgowa subtelność i sugestywność opisów autorki jest jak szklanka dobrego wina.

    To nie jest też zaproszenie na seans „egzotyki społecznej” i dziwów różnicy. To jest zaproszenie do patrzenia na ludzi w sposób, który daje im godność bycia sobą. Godność trudną do dania innym i trudną do dania sobie. Ta godność bycia sobą opiera się na potrzebie minimum ciągłości, stabilności, która odzywa się w momentach przerw w tak zwanym „normalnym” toku życia. Wojna, wygnanie, tułaczka, ucieczka, ciężka choroba, rozstania są takimi przerwami."


Publikacja została podzielona na dwie wersje językowe: polską i angielską.

300 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
Epub, Mobi
Książka papierowa
oprawa miękka

Specyficzne kody

isbn
978-83-8095-774-9

Joanna Nawrocka, doktor psychologii

Nawrocka JoannaJako psycholożka i filozofka prowadzi badania naukowe i zajęcia dydaktyczne. Jest autorką książek O liderach i ich płci, Eseje z kobietami w tle, O aktywnościach, zagrożeniach i krzepiącym myśleniu ludzi starych, Społeczne doświadczenie starości, Drzewnik, rozdziałów w monografiach i artykułów naukowych. Pisze także bajki, wiersze i opowiadania.

Podróżuje po miejscach odległych od utartych szlaków. Przejmuje ją los roślin, zwierząt i ludzi, zwłaszcza tych, którym nie sprzyjał daimon.

 

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Joanna Nawrocka

ISBN druk

978-83-8095-711-4

ISBN e-book

978-83-8095-817-3

Objętość

104 stron

Wydanie

I, 2019

Format

16 x 16 cm

Oprawamiękka, klejona

Préambule

Znaki

Z ogrodu

Wędrówki Sahabe

Contents

Préambule

The Signs

From the Garden

The Wanderings of Sahabe

Fragment

Bardzo bliski Bliski Wschód, eseje Joanny Nawrockiej zainspirowane jej pobytami w Turcji i Syrii, wrażeniami i pracą w obozach syryjskich uchodźców, to prawdziwy balsam na duszę. Balsam zaskakujący i na pierwszy rzut oka paradoksalny. Dzisiejsza Syria to przecież dla każdego z nas obraz horroru wojny, barbarzyństwa, zniszczenia, ludzkiej niedoli i tułaczki. Potrafić patrzeć na świat okrucieństw, nieszczęść, widzieć je, potępiać i jednocześnie nie dać się im oślepić, to spora sztuka.

Uznać różnice, prawo do inności, nie jest rzeczą łatwą szczególnie wtedy, gdy nic nas do tego nie zmusza ani nie zachęca. Inny (Alter), nie jest Innym Ja (Alter Ego), on jest Sobą. Joanna Nawrocka pisze o Innych w sposób, który pokazuje, że są oni Sobą. Trochę tacy jak my i jednocześnie inni. I to właśnie robi z nich bliskich.

Bez porównań, bez morałów, balsam na duszę Joanny Nawrockiej nie jest zaproszeniem do odczucia obowiązkowej empatii. To nie jest też zaproszenie na seans „egzotyki społecznej” i dziwów różnicy. To jest zaproszenie do patrzenia na ludzi w sposób, który daje im godność bycia sobą. Godność trudną do dania innym i trudną do dania sobie. Moje emigranckie doświadczenie pokazało mi to wielokrotnie. Fragment Préambule

prof. dr hab. Ewy Drozdy-Senkowskiej (Université Paris Descartes)

---------------------------------


Zaplanowana podróż zagraniczna skrywa wiele przed nami zazwyczaj tajemnic i tak właśnie jest w książce pt. ''Bardzo bliski Bliski Wschód. The Middle East: in the Middle of the Heart'' autorstwa Pani Joanny Nawrockiej w swoich zamieszczonych trzech esejach ilustruje to, co uważa za stosowne, aby każdy z nas chcący dowiedzieć się nieco więcej na temat historii, kultury, tradycji, jakie występują one na co dzień w danej religii.

Do przeczytania tej książki przekonały mnie słowa wstępu-autorstwa prof. dr hab. Ewy Drozdy-Senkowskiej (Université Paris Descartes), która to potrafi dostrzec w osobie autorki pozytywne aspekty postrzegania tematów głównych, których się podjęła.

Czytanie tej książki pozwoliło mi doświadczyć i przenieść się na moment to tego, co jest mi nieznane i dalekie od otaczającej naszej współczesnej rzeczywistości.

Mogłam się dowiedzieć, jak żyją mieszkańcy, poznać ich problemy, zwyczaje, miejsca, w których czuja się bezpiecznie, a co najważniejsze ujęło mnie osobiście, w jaki sposób zdobywają wiedzę uczniowie i osoby występujące w roli autorytetów. Zwróciłam szczególną uwagę na zamieszczone w tej książce 2 esesje: I, III. Podobały mi się również autorskie opisane i ujęte trafnie do całości tekstu wiersze, które posłużą z czasem nad pomyśleniem nad sensem naszego życia.

Słowa uznania kieruję dla Pani Hanny Piątkiewicz, która wykonała bardzo dobre angielskie tłumaczenie trzech esejów, dzięki któremu mogłam zapoznać się z większym zasobem słów. Elementem dodatkowym w tej książce jest to, że eseje zamieszczone są w dwóch wersjach polskim i angielskim.

Opracowane przez Panią Joannę Nawrocką eseje zostały napisane barwnym językiem, a dodatkowo wyjaśnia nam dotąd przy tym nieznane słowa występujące w esejach, w opisywanych przez nią miejscach bądź kulturze.

Oficynie Wydawniczej ''Impuls'' dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania książki pt. ''Bardzo bliski Bliski Wschód. The Middle East: in the Middle of the Heart'' autorstwa Pani Joanny Nawrockiej. Polecam przeczytać ten niezwykły reportaż.

źródło: Anna Sz.

„Bardzo bliski Bliski Wschód. The Middle East: in the Middle of the Heart” autorstwa Joanny Nawrockiej to poruszająca książka. Trzeba odwagi, żeby pracować w miejscach, przed którymi przestrzegają zagraniczne ministerstwa państw UE. Odwaga jest warunkiem koniecznym podejmowania kontaktów, uczestniczenia w życiu osób skrzywdzonych i marginalizowanych Odwaga sprawia, że – jak pisze we wstępie Ewa Drozda-Senkowska – autorka, widząc okrucieństwo i potępiając je, nie daje się oślepić rozpaczy i utrwala to co wartościowe. Dotyczy to także przywoływanych osób, o których odwadze opowiada Joanna Nawrocka, pokazując ich wysiłki. Autorka śpiewa – czasem niemal dosłownie jak w „piosenkowym” wierszu z trzeciego eseju – o życiu pokrzywdzonych, wiedząc, że są niepokonani. Tym przekonaniem dzieli się z czytelnikami. Uchodźcy, jak to ludzie, mają więcej lub mniej zalet, ale z każdym i każdą z nich autorka współodczuwa. To nie jest „tani sentymentalizm”, ale uważne, rozumiejące podążanie za ludzkimi przeżyciami. Może do tego potrzebna była autorce postać Sahabe.

Eseje są przepojone wiedzą, którą autorka przekazuje w sposób naturalny i niewymuszony. Zakątki, rośliny, budowle, wizerunki są osnute opowieściami. Przypominają o tożsamości i umacniają ją w sytuacji wkorzenienia. Podoba mi się subtelna ironia narracji, jak we fragmencie o Atenie: „Jako patronka sztuki wojennej rządziła herosami, ucząc ich tego, co uchodziło za wielkie (oczywiście męskie) czyny” lub w nieoczywistym komentowaniu roszczeń politycznych: „Za szczególnie udaną uważam nazwę ‘Słup obłoków’ nawiązującą do Księgi Wyjścia (3.2). Chmury dymu wybuchających bomb jako zasłona skrywająca JHWH” oraz inne zdania, które pozostawiam, żeby nie psuć lektury.

Joanna Nawrocka powściągliwie lecz przejmująco (np. pluszowy miś!) pisze o trudnej sytuacji kobiet i dziewczynek, narażonych w czasie wojny i uchodźstwa na nadużycia jeszcze liczniejsze, niż w czas pokoju. W eseju „Z ogrodu”, dla mnie najważniejszym, przypomina o wartości wszystkich stworzeń, którym konflikty polityczne również zagrażają. Ilu myśli o skorpionach i różach podczas wojny? Poetyckość i powściągliwość, choć zaskoczą osoby przyzwyczajone do brutalnych opisów, są cechami oryginalnego stylu pisarskiego autorki. 

Ta piękna, nieoczywista i wymagająca wobec czytelnika książka jest hołdem dla ludzi, zwierząt i ziemi, będącej sercem starych cywilizacji poprzedzających nasze.

Maniucha
źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4912354/bardzo-bliski-bliski-wschod-the-middle-east-in-the-middle-of-the-heart

Zobacz także

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło