• Nowy
Historia polskiej piłki nożnej. QUIZ

Historia polskiej piłki nożnej. QUIZ

Podtytuł: QUIZ
ISBN: 978-83-8095-837-1
28,00 zł

Polecamy I wydanie 2020!

Opracowany przez Autora quiz – obejmujący dwieście siedemdziesiąt pytań z czterema wariantami odpowiedzi... Jest to przede wszystkim propozycja zabawy połączonej z nauką...

Ilość

Książka jest pierwszym na rynku wydawniczym tak obszernym quizem o historii polskiej piłki nożnej. Kompleksowe ujęcie tematu (reprezentacja, rozgrywki ligowe i pucharowe, piłkarze, trenerzy, stadiony, rekordy, ciekawostki, niezapomniane mecze i wydarzenia) sprawia, że może być ona cennym źródłem wiedzy dla każdego miłośnika polskiego futbolu. Liczne odwołania do literatury przedmiotu mogą służyć jako przewodnik dla wnikliwego czytelnika, który – zainspirowany lekturą – zechce zgłębić poruszone w quizie zagadnienia.

QUIZ
150 Przedmioty

Opis

Książka papierowa
oprawa miękka

Patrycjusz Pilawski

Patrycjusz Pilawski Z wykształcenia literaturoznawca, z zamiłowania językoznawca i leksykograf. Mistrz polskiej ortografii, wielokrotny laureat konkursów ortograficznych, autor haseł do Wielkiego słownika ortograficznego PWN z zasadami pisowni i interpunkcji. Zwycięzca telewizyjnego quizu Wielka Matura Polaków (2015), w którym pokonał 300 tysięcy uczestników.

Na życie zarabia, pracując jako redaktor i adiustator.

Po godzinach: miłośnik polskiej kinematografii i piłki nożnej.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Patrycjusz Pilawski

ISBN druk

978-83-8095-837-1

ISBN e-book

Objętość

114 stron

Wydanie

I, 2020

Format

A5 (145x208)

Oprawamiękka, klejona

Wstęp     

Pytania     

Odpowiedzi   

Bibliografia

fragment

W 2019 r. Polski Związek Piłki Nożnej świętował stulecie swojego powstania. Z tej właśnie okazji ukazała się nieduża, bo około stustronicowa publikacja, która może być świetnym prezentem dla każdego fana piłki nożnej. W Historii piłki nożnej Patrycjusza Pilawskiego nie znajdziemy typowej historii tej dyscypliny sportu. Autor zastosował tu zupełnie inną taktykę, a mianowicie wykorzystał technikę quizów. Książka zawiera 270 pytań z czterema wariantami odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Cel tej publikacji to przypomnienie historii naszego narodowego sportu.

Ze smutkiem muszę przyznać, że największe – wręcz spektakularne — sukcesy mamy, niestety, już za sobą, ale jak zwykł mawiać najwybitniejszy polski selekcjoner Kazimierz Górski „Dopóki piłka jest w grze, wszystko może się wydarzyć”, a zatem mam cichą nadzieję, że jeszcze o sukcesach usłyszymy. Tymczasem okazuje się, że mimo obecnego ich braku, w dziejach polskiego futbolu bywają momenty niezwykle ciekawe, przełomowe, humorystyczne, a czasem wręcz odwrotnie.

Tematyka quizów zaproponowana przez Patrycjusza Pilawskiego jest bardzo różnorodna. Oto niejako na lewym skrzydle rozgrywają się pytania dotyczące wielkich i ważnych meczów, zawodników i drużyn, a prawe skrzydło zdominowane jest przez pytania dotyczące ogólnie futbolu. Czasem mamy do czynienia z autem i wychodzimy poza regulaminowe pole gry, by odpowiedzieć np. na pytanie, kiedy na ziemiach polskich pojawiła się pierwsza skórzana piłka nożna i kto ją przywiózł do Krakowa.

Sporo czasu spędzamy w polu podbramkowym, by z kolei zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi bramkarzy i goli.

Czasem odpoczywamy na ławeczce, by czekając na wejście do gry odpowiedzieć na pytania, w których futbol w pewien sposób łączy się z literaturą i ogólnie ze sztuką. Przykładem może być choćby pytanie dotyczące napisanego przez Boya Żeleńskiego Kupletu footbolisty.

Zaglądamy też do szatni i na trybuny, a także do samego PZPN–u, by odpowiedzieć, ile razy w jego logotypie następowały zmiany.

Pytania proponowane przez Pilawskiego ułożone są w kolejności chronologicznej, w końcu książka nosi tytuł Historia polskiej piłki nożnej.

Niewątpliwie dużym plusem są odpowiedzi, do których w większości autor dołączył przypisy zawierające dodatkowe wiadomości. Rzeczowość książki podnosi również spis wykorzystanych przez autora źródeł informacji.

Dla miłośników futbolu, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat tej dyscypliny, czeka jeszcze dodatkowa gratka, jaką jest spis książek i stron internetowych, które warto przeczytać. A zatem, wykorzystując słowa samego autora zawarte we wstępie: „Wszystkim Czytelnikom życzę przyjemnej lektury”.

Ja przyznaję, że jestem nią zachwycona.

Beata Grzywacz

źródło: http://zycieipasje.net/2020/05/13/szpieg-w-ksiegarni-historia-pilki-noznej-patrycjusz-pilawski-recenzja/?fbclid=IwAR2NNx1CvQb3_wTY9vt-Qo9YQ1aJB_wFyu_qXriGYxF5nWjDunKHCFduOF8


________________________

hpnPiłka nożna to temat obecny w naszym życiu, odkąd pamiętam. Mecze oglądał tata w TV, gdy byłam mała, później przyszła pora na pierwszą wizytę na stadionie, pracę dypomową o kibicach w okresie międzywojennym, współprowadzenie przez jakiś czas portalu kibicowskiego, cykl felietonów o piłce w jednym z większych serwisów. Co prawda kiedy zostałam mamą, to wszystko się trochę zmieniło z braku czasu, niemniej bardzo miło wspominam tamten okres – telefony do piłkarzy z prośbą o krótki wywiad, akredytacje, fotorelacje i pomeczowe spotkania ze znajomymi, bo powrót w rodzinne strony stanowił też świetną okazję do odświeżenia starych znajomości. Teraz, nazwijmy to, działamy trochę lokalnie całą rodziną, dbając o promocję lokalnego klubu grającego w niższej lidze. Kiedy więc pojawia się możliwość zrecenzowania książki o tematyce piłkarskiej, zazwyczaj jestem na tak. Podobnie było w tym przypadku.

Publikacja Patrycjusza Pilawskiego zainteresowała mnie przede wszystkim swoją formą – dwieście siedemdziesiąt pytań o polskiej piłce, to brzmi dobrze, nawet bardzo dobrze. Książka ma postać klasycznego quizu, przy czym bardzo rozbudowanego. Każde pytanie posiada cztery warianty odpowiedzi. Na uwagę zasługuje fakt, że zagadnienia są bardzo zróżnicowane – dotyczą zarówno reprezentacji, rozgrywek ligowych i pucharowych, jak i konkretnych piłkarzy, trenerów czy sędziów. Przekrój tematyczny jest naprawdę szeroki.

Najfajniejsze w tej książce jest jednak to, że na jej końcu znajdziemy nie tylko poprawne odpowiedzi, ale też opis, czasem dość rozbudowany, danego wydarzenia. I to jest super, bo dzięki temu młodzi (i nie tylko) adepci i pasjonaci futbolu w wydaniu krajowym mogą sprawdzić stan swojej wiedzy, ale także ją rozbudować. A jest o co – w końcu zaczynamy już od czasów pierwszej piłki, która pojawiła się na ziemiach polskich pod koniec XIX w.

Jeśli to mnie przyszłoby decydować o układzie treści, to pewnie postawiłabym na podział tematyczny pytań – na „rozdziały” dotyczące reprezentacji, ligi, pucharów itp. Ale tak też jest dobrze, nie czepiam się, szanując wybór autora.

Ciekawa książka dla tych, którzy czują się mocni w tematyce polskiej piłki nożnej i jej historii, oraz dla tych, którzy dopiero chcieliby się tacy poczuć. Autor wykonał kawał dobrej roboty.

Netula_CK

źródło: http://zaczytana.com.pl/blog/2020/05/14/pilawski-patrycjusz-historia-polskiej-pilki-noznej-quiz/


________________________

W kwietniu 2020 roku wydana została „Historia polskiej piłki nożnej. Quiz” autorstwa mieszkającego w Wodzisławiu w powiecie jędrzejowskim Patrycjusza Pilawskiego. Książka jest pierwszym na rynku wydawniczym tak obszernym quizem na ten temat.

Kompleksowe ujęcie i pytania dotyczące zagadnień reprezentacji, rozgrywek ligowych i pucharowych, piłkarzy, trenerów, stadionów, rekordów, ciekawostek oraz niezapomnianych meczów i wydarzeń sprawiają, że może stać się ona cennym źródłem wiedzy dla każdego miłośnika polskiego futbolu.

We wstępie autor pisze m.in. „Pomimo braku tak spektakularnych sukcesów, jak mistrzostwo świata lub Europy czy wygrana w Lidze Mistrzów były w dziejach polskiego futbolu momenty ciekawa, przełomowe, czasem humorystyczne, ale przede wszystkim niezapomniane. Opracowany przeze mnie quiz – obejmujący dwieście siedemdziesiąt pytań z czterema wariantami odpowiedzi – ma na celu ich przypomnienie i przybliżenie. Jest to przede wszystkim propozycja zabawy połączonej z nauką. Tematyka pytań jest bardzo różnorodna. Większość odpowiedzi opatrzyłem przypisami zawierającymi dodatkowe informacje wraz z odesłaniem do źródeł pozwalających zgłębić temat”.

Pytania i odpowiedzi, które znajdziemy w książce „Historia polskiej piłki nożnej. Quiz” z pewnością pozwolą czytelnikowi na poszerzenie swojej wiedzy na temat futbolu w kraju nad Wisłą. Są rzeczywiście różnorodne choćby:

Pierwsza skórzana piłka nożna pojawiła się na ziemiach polskich latem 1890 roku. Przywiózł ją z Brunszwiku do Krakowa:

- Tadeusz Boy-Żeleński
- Józef Friedlein
- Henryk Jordan
- Juliusz Leo

Który z polskich selekcjonerów jako jedyny dwukrotnie awansował z reprezentacją Polski do mistrzostw świata?

- Jerzy Engel
- Jacek Gmoch
- Kazimierz Górski
- Antoni Piechniczek

Logotyp PZPN zmieniał się w ciągu lat. Jego aktualny wzór jest:

- dziesiąty w historii
- jedenasty w historii
- dwunasty w historii
- trzynasty w historii

„Historia polskiej piłki nożnej. Quiz” to bardzo ciekawa i wartościowa pozycja, która pozwoli na poszerzenie i uzupełnienie wiedzy na ten temat. Każdy kibic i miłośnik futbolu powinien się książką autorstwa Patrycjusza Pilawskiego zainteresować.

źródło: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-105826


________________________

Skąd przywieziono piłkę, kto strzelił pierwszego gola? Mistrz ortografii o historii futbolu

To zabawa, podczas której poznajemy historię piłki nożnej. Książka "Historia polskiej piłki nożnej. Quiz" stanowi bardzo dobrą propozycję dla miłośników futbolu, zwłaszcza w okresie, kiedy stadiony są jeszcze zamknięte.

Jej autorem jest Patrycjusz Pilawski z Wodzisławia, absolwent miejscowego LO i komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracujący jako redaktor w wydawnictwach. Głośno było o nim w 2007 r., kiedy to zajął pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Dyktandzie w Katowicach. Sześć lat później zwyciężył w Rymoliryktandzie w Krakowie, a w 2015 r. w I Krakowskim Dyktandzie.

Skąd u mistrza ortografii zainteresowanie piłką nożną? - To moja pasja, interesuję się na bieżąco - mówi.

W wydanej w tym roku książce "Historia polskiej piłki nożnej. Quiz" zamieścił 270 pytań dotyczących dziejów futbolu. W pierwszym pyta, kto przywiózł pierwszą skórzaną piłkę w 1890 r. do Krakowa, w drugim, kiedy rozegrano pierwszy oficjalny mecz na ziemiach polskich, a w trzecim, kto strzelił pierwszego udokumentowanego gola. Kończą natomiast ten quiz pytania o to, którym z kolei prezesem PZPN jest Zbigniew Boniek oraz ilu zawodników zagrało w reprezentacji Polski od 1921 r.

Znaleźliśmy też w książce pytania wiążące się z regionem świętokrzyskim. W jednym chodzi o najwyższe zwycięstwo reprezentacji Polski, którym było pokonanie 10:0 San Marino w Kielcach, w drugim o najstarszego piłkarza w historii ekstraklasy. Jak się okazuje, był nim Janusz Jojko jako bramkarz KSZO Ostrowiec.

Pytania są mniej i bardziej trudne. Odpowiedzi na wszystkie znajdują się w drugiej części książki, wraz z obszernymi przypisami, dzięki czemu publikacja ta pozwala poznać wiele ciekawostek dotyczących dziejów naszego futbolu.

Tę ciekawą książkę nabyć można w krakowskiej Oficynie Wydawniczej "Impuls" (tel. 12 422 41 80, e-mail: impuls@impulsoficyna.com.pl).

źródło: https://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,25934473,skad-przywieziono-pilke-kto-strzelil-pierwszego-gola-mistrz.html?disableRedirects=true

Zobacz także

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło