• Obniżka
Sens odpowiedzialnośc

Sens odpowiedzialności. Perspektywa psychologa klinicznego

ISBN: 978-83-7308-898-6
38,00 zł
20,00 zł Oszczędzasz: 18,00 zł

Wyświetl historię cen produktu

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 20,00 zł

Czas dostawy kurierem InPost 24 godziny! E-booki w ciągu 15 minut!

Co to jest odpowiedzialność? Małgorzata Kościelska w swojej książce poddaje gruntownej analizie to jakże często używane, ale niejednoznacznie rozumiane, a przy tym jakże ważne w dzisiejszych czasach słowo. Próbuje dotrzeć do jego właściwego znaczenia i sensu. Niezwykle cenne jest w tej pozycji spojrzenie z różnych perspektyw na omawiane pojęcie: filozoficznej, prawnej, etycznej, psychologicznej, socjologicznej i pedagogicznej...

Publikacja dostępna w wersji papierowej oraz elektronicznej e-book:

Wersja książki
Ilość

Co to jest odpowiedzialność? Małgorzata Kościelska w swojej książce poddaje gruntownej analizie to jakże często używane, ale niejednoznacznie rozumiane, a przy tym jakże ważne w dzisiejszych czasach słowo. Próbuje dotrzeć do jego właściwego znaczenia i sensu. Niezwykle cenne jest w tej pozycji spojrzenie z różnych perspektyw na omawiane pojęcie: filozoficznej, prawnej, etycznej, psychologicznej, socjologicznej i pedagogicznej, co odzwierciedla obecność odpowiedzialności w rozmaitych dyscyplinach. Na tej podstawie autorka - psycholog kliniczny - kreśli podstawy psychologicznej teorii odpowiedzialności, dając odpowiedzi na następujące podstawowe pytania: co to jest odpowiedzialność w sensie obiektywnym i subiektywnym?, kim jest człowiek odpowiedzialny?, czym jest poczucie odpowiedzialności?, jakie występują zaburzenia zdolności do odpowiedzialności?, jakie skutki niesie ze sobą podejmowanie odpowiedzialności - kiedy jest destrukcyjne, a kiedy przyczynia się do dobra osobistego i społecznego? czy można mówić o odpowiedzialności w przypadku dzieci lub osób chorych i z zaburzeniami osobowości?

Rozważania swe autorka snuje na podstawie rozlicznych badań prowadzonych na przestrzeni blisko ćwierćwiecza, tak więc jest to praca gruntowna i głęboko przemyślana. Co więcej, przysługuje jej miano pionierskiej na polskim rynku monografii poświęconej psychologicznej problematyce odpowiedzialności ujętej z perspektywy klinicznej, a także rozwojowej.

Książka jest napisana przystępnym językiem i bogato zilustrowana opisami klinicznymi poszczególnych przypadków. Jej adresatami jest zatem szerokie spektrum odbiorców - naukowcy, studenci zajmujący się tematyką odpowiedzialności, praktycy (psychologowie, zwłaszcza kliniczni), lekarze, pedagodzy, duchowni i wszystkie osoby zainteresowane poruszaną problematyką.

290 Przedmioty

Opis

Książka elektroniczna - E-book
PDF
Książka papierowa
oprawa twarda

Specyficzne kody

isbn
978-83-7308-898-6

Kościelska Małgorzata

Kościelska Małgorzata profesor psychologii klinicznej, dziecka. Przez większość życia zawodowego (1966-2008) była związana z Uniwersytetem Warszawskim, od 10 lat pracuje w Bydgoszczy na uczelni, która stała się Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego. W 1985 roku stworzyła pierwszy w Polsce Ośrodek Terapeutyczny dla Dzieci z zaburzeniami rozwoju przy Instytucie Psychologii UW. Obecnie kieruje Katedrą Psychologii Klinicznej i Akademickim Centrum Pomocy Psychologicznej na UKW. Autorka około dwustu prac, w tym znanych książek: Trudne macierzyństwo, Oblicza upośledzenia, Niechciana seksualność. O ludzkich potrzebach osób niepełnosprawnych, Sens odpowiedzialności. Perspektywa psychologa klinicznego. Wielokrotnie nagradzana za osiągnięcia naukowe i łączenie teorii z praktyką.

Opublikowała ponad 150 prac, w tym następujące monografie:

Psychologiczne problemy padaczki u dzieci (PWN, 1976)

Upośledzenie umysłowe a rozwój społeczny (PWN, 1984)

Oblicza upośledzenia (PWN, 1995)

Trudne macierzyństwo (WSiP, 1998)

Niechciana seksualność (Wyd. Jacek Santorski, 2004)

oraz wiele rozdziałów w podręcznikach, pracach zbiorowych, artykułów itp.

Oficyna Wydawnicza "Impuls"

Autor

Kościelska Małgorzata

ISBN druk

978-83-7308-898-6

ISBN e-book

978-83-8294-113-5

Objętość

166 stron

Wydanie

I, 2007

Format

B5 (160x235). E-book: pdf

Oprawatwarda, szyta

Od autorki

Rozdział I

Rozważania nad pojęciem odpowiedzialności

Wprowadzenie

Odpowiedzialność jako problem filozoficzny

Odpowiedzialność jako problem prawny

Odpowiedzialność w etyce

Odpowiedzialność w świetle psychologii

Odpowiedzialność z perspektywy socjologicznej

Odpowiedzialność a wychowanie

Rozdział II

Zarys psychologicznej teorii odpowiedzialności

Wprowadzenie

Odpowiedzialność obiektywna

Człowiek jako istota zdolna do odpowiedzialności

Różnice indywidualne na wymiarach warunkujących podmiotową zdolność odpowiedzialności

Cecha „człowieka odpowiedzialnego” jako właściwość indywidualna

Zaburzenia zdolności do odpowiedzialności

Odpowiedzialność subiektywna, czyli poczucie odpowiedzialności

Funkcje poczucia odpowiedzialności

Odpowiedzialność: pomiędzy obiektywizmem i subiektywizmem

Rozdział III

Odpowiedzialność a niepełnosprawność

Wprowadzenie

Odpowiedzialność za zdrowie i chorobę. Problemy sprawstwa i wartości

„Moje zdrowie w moich rękach” – warunki i następstwa podjęcia przez chorych odpowiedzialności za współudział w leczeniu

Społeczne wzory odpowiedzi na niepełnosprawność

Jak rodzice mogą spostrzegać swą odpowiedzialność?

Niepełnosprawność: pomiędzy odpowiedzialnością za siebie i za innych

Rozdział IV

Odpowiedzialność a rozwój psychiczny i osobowy

Wprowadzenie Zdolność dzieci do odpowiedzialności

Kształtowanie się poczucia odpowiedzialności w dzieciństwie

Poglądy młodych dorosłych na odpowiedzialność

Zespół nieodpowiedzialności - deficyty rozwoju. Studia kliniczne Uwagi o sensie wychowania do odpowiedzialności i źródła patologii

Zakończenie

Bibliografia

Spis prac magisterskich napisanych pod kierunkiem autorki, do których wyniki wykorzystano w książce

Prof. zw. dr hab. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska:

O Pani Profesor Małgorzacie Kościelskiej mówi się „Pierwsza Dama Polskiej Psychologii Klinicznej”. I proszę mi wierzyć, jest to miano w pełni zasłużone. Od bodaj ćwierć wieku zajmuje się ona badawczą analizą poczucia odpowiedzialności. Jej książka zawiera wyniki pogłębionych studiów, psychologiczną teorię odpowiedzialności i wyniki wieloletnich badań potwierdzających jej słuszność. Autorka ma niezwykły dar pisania o trudnych problemach w sposób mądry i niebywale przystępny. Potrafi także umiejętnie przeplatać warstwę teoretyczną z wynikami swych badań i doświadczeniami psychologa klinicznego. Jest to publikacja niebywale mądra i potrzebna.

Prof. dr hab. Jerzy Brzeziński:

Autorka umiejętnie łączy wysokie kompetencje w zakresie teorii i metod psychologii klinicznej z bardzo bogatym doświadczeniem klinicznym. Podjęta przez nią tematyka jest niezwykle uniwersalna i ważna, dlatego najnowsza monografia Profesor Małgorzaty Kościelskiej powinna zainteresować szeroki krąg odbiorców - psychologów, studentów rozmaitych specjalności oraz wychowawców szkolnych i - rzecz jasna - rodziców. Praca ta zasługuje na duże zainteresowanie, gdyż jest istotna i wzbogaca dostępne na naszym rynku księgarskim pozycje dotyczące tego tematu.

Prof. dr hab. Janusz Trempała:

Poruszana w książce problematyka dotyczy jednego z tych interdyscyplinarnych problemów w naukach o człowieku, które budzą zainteresowanie szerokiego grona specjalistów. Książkę czyta się z zaciekawieniem „od deski do deski”, ponieważ jest ona po prostu dobrze napisana, autorka potrafi pisać zwięźle o złożonych problemach, prezentując syntezę wiedzy w osobistym ujęciu, w interesujący i w sposób nieco inny niż dotychczas spotykany w polskiej literaturze. Co więcej, struktura książki tworzy spójną całość.

Zobacz także

Polecane tytuły ( 8 inne tytuły w tej samej kategorii )

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło