Dom przy ulicy Zwyczajnej

Podtytuł: 978-83-7308-745-3
ISBN:
28,00 zł
Dom przy ulicy Zwyczajnej to ciepła i pełna humoru powieść dla dzieci w wieku od
6 do 12 lat, ale nie tylko. Chętnie też sięgną po nią ich rodzice, choćby po to, żeby wspólnie
z dziećmi odkrywać tajemnice pewnego domu przy ulicy Zwyczajnej. Akcja książki toczy
się we współczesnym mieście, na zwykłej z pozoru uliczce...
Ilość

Dom przy ulicy Zwyczajnej  to ciepła i pełna humoru powieść dla dzieci w wieku od

6 do 12 lat, ale nie tylko. Chętnie też sięgną po nią ich rodzice, choćby po to, żeby wspólnie

z dziećmi odkrywać tajemnice pewnego domu przy ulicy Zwyczajnej. Akcja książki toczy się we współczesnym mieście, na zwykłej z pozoru uliczce. Pewnego dnia pojawia się na niej dwójka głównych bohaterów naszej powieści: Kubuś i jego młodsza siostra, Małgosia. Trafiają do pewnego tajemniczego domu, w którym mają odtąd mieszkać pod opieką swojego dziadka i jego kuzynki, Matyldy. I choć na początku czują się w owym starym domu trochę nieswojo, to szybko odkrywają, że jest to miejsce równie niezwykłe, jak cała ulica, która zwyczajna wydaje się być tylko z nazwy. Okazuje się bowiem, że ich opiekunowie, kiedy tylko zechcą, potrafią przekraczać granice szarej codzienności i wkraczać w zaczarowany świat baśniowej magii. Zabierają tam też swoich wychowanków, dzięki czemu dzieci przeżywają ciągle nieprawdopodobne przygody i poznają nowych przyjaciół. Odkrywają też, jak niewiele potrzeba, aby przy pomocy własnej wyobraźni stworzyć sobie swój magiczny świat, za każdym razem inny. Odkryje to także czytelnik, zarówno ten młodszy, jak i ten nieco starszy. Dom przy ulicy Zwyczajnej jest bowiem książką, która pomaga rozwijać wyobraźnię i pozwala Czytelnikowi tworzyć swój własny magiczny świat. Uczy także dostrzegać niezwykłość i piękno w ludziach
i rzeczach na pozór banalnych, nieciekawych, wobec których tak często pozostajemy obojętni. Ale uwaga! Żeby dotrzeć do owego zaczarowanego świata ulicy Zwyczajnej, należy najpierw przycupnąć cichutko na jakiejś parkowej ławeczce i zaczekać na pewnego czarnego kota! A kiedy się już pojawi

i przysiądzie na moment na ścieżce, trzeba spojrzeć prosto w jego tajemnicze zielone ślepka. A wtedy…  „(…) Mrrr...- powie wreszcie cichutko i kiwnie lekko – jakby od niechcenia - łebkiem, zachęcając was do pójścia za nim. I dobrze wam radzę – idźcie, bo żaden szanujący się kot  n i g d y  nie ponawia zaproszenia. A tylko  t e n  kot  może wskazać wam drogę do miejsca, w którym właśnie zaczyna się Nasza Historia... (…)”

 

Marta Sienkiewicz

978-83-7308-745-3

Sienkiewicz Marta

 

Zadebiutowała powieścią dla dzieci "Dom przy ulicy Zwyczajnej” w 2006 roku, powieść dla młodzieży "W cieniu motyla” ukazała się w 2008 roku.

 Jej pasją jest rysunek, grafika, zachwyca się pracami Zdzisława Beksińskiego. Ponadto zbiera monety, kocha książki, lubi też sobie postrzelać. Interesuje się tez kryminologią, historią, filmem zwłaszcza twórczością Pedro Almodovara.

Z mężem Adamem Dariuszem, którego nazywa swoim Połówkiem, mieszka w Trzebielu.

W 2006 roku zdobyła I nagrodę w VII edycji konkursu "Nie pochłonie nas ekran", a w roku 2008 - II miejsce w konkursie literackim na utwór o Płocku zorganizowanym przez Płocką Galerię Sztuki. "W cieniu Motyla" zdobyło nagrodę w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Wydawnictwa TELBIT na powieść dla młodzieży.

 

Nasza Historia

Dom przy ulicy Zwyczajnej

Przygoda w parku

Nieoczekiwana wizyta

Opowieść o małym piesku

Zgubiony rytm

Historia pewnego kieliszka

Noc cudów

Gość z Krainy Cieni

Sklep z etykietkami

Dom przy ulicy Zwyczajnej

 Wszystkie dzieci - te nieco większe (w wieku od 6 do 12 lat), a nawet całkiem duże (do... 101 lat) - gorąco zapraszamy do niezwyczajnego domu przy ulicy Zwyczajnej. Jego drzwi uchyla przed Czytelnikami Marta Sienkiewicz. Na kartach powieści snuje ciepłą i pełną humoru historię o przygodach dwojga rodzeństwa - Kubusia i Małgosi - w wiekowym domu, pełnym niezwykłym miejsc i rozlicznych tajemnic, które można zobaczyć i poznać jedynie dzięki wrażliwości oraz sile wyobraźni. Pozwala to na przekroczenie granic zwyczajnej codzienności i wkroczenie w sam środek zaczarowanego świata baśniowej magii. 

 

Recepta na wzięcie udziału w tej barwnej przygodzie jest niezwykle prosta: "idźcie teraz w jakiś cichy, ustronny kącik, usiądźcie sobie jak gdyby nigdy nic na pierwszej napotkanej ławce... i poczekajcie.

Po jakimś czasie odgłosy miasta umilkną i znikną przegnane powietrzem ciepłego, wiosennego wiatru, a do waszych uszu zacznie dobiegać cichy szelest liści na drzewach, zmieszany z beztroskim piskiem goniących się po trawnk wiewiórek i radosnymi trelami ptaków przysiadających w gałęziach". Teraz możecie już otworzyć książkę i zanurzyć się w lekturze. Umilą i ubarwią ją Wam z pewnością przepiękne, nastrojowe ilustracje autorstwa Ewy Beniak-Haremskiej.


..............................................................................................................................


„Nie wiem, czy zauważyliście kiedyś, że każde miejsce, nawet najbardziej niepozorne, ma jakąś historię, a każda historia – pewien początek. A wszystko to razem oznacza, że koniecznie trzeba odnaleźć miejsce, w którym mogłaby się rozpocząć Nasza Historia. W przeciwnym razie całe to opowiadanie na nic nikomu się nie przyda; sami wiec rozumiecie, jakie to ważne. No dobrze, skoro już o tym wiecie, to idźcie teraz w jakiś cichy, ustronny kącik, usiądźcie sobie jak gdyby nigdy nic na pierwszej napotkanej ławce, zamknijcie oczy i... poczekajcie. Po jakimś czasie odgłosy miasta umilkną i znikną przegnane powiewem ciepłego, wiosennego wiatru, a do waszych uszu zacznie dobiegać cichy szelest liści na drzewach, zmieszany z beztroskim piskiem goniących się po trawniku wiewiórek i radosnymi trelami ptaków przysiadających na gałęziach(…)” Tymi słowami autorka książki „Dom przy ulicy Zwyczajnej” Marta Sienkiewicz zaczyna opowieść o niesamowitych przygodach rodzeństwa – Kubusia i Małgosi.

 

Powieść rozpoczyna się w momencie, kiedy dwójka głównych bohaterów – wspomniany już Kubuś i jego młodsza siostra, Małgosia pojawia się w domu swojego dziadka. Z pozoru zwykły dom na niczym niewyróżniającej się uliczce po pewnym czasie odkrywa przed nimi swe tajemnice, a ulica, przy której stoi, okazuje się zwyczajna wyłącznie z nazwy. Opiekunowie dzieciaków – ich dziadek oraz jego kuzynka Matylda czy wujek Krzyś potrafią zamienić zwykły szary dzień w niesamowitą przygodę i przenieść dzieci do zaczarowanego świata.

 

Bohaterowie maja okazje spotkać się z niesamowitymi przygodami, poznać nowych przyjaciół i odkrywać jedną tajemnicę za drugą. Oczami wyobraźni potrafią stworzyć sobie swój magiczny świat, który za każdym razem jest inny.

 

Czytelnik może nauczyć się tego, że wyobraźnia potrafi czynić cuda i w niej można przekraczać granice szarej codzienności. Ma także wraz z dziećmi będącymi bohaterami książki możliwość zapoznania się z różnymi emocjami – od smutku, poprzez strach, odrzucenie, aż do wielkiej radości i miłości. Uczy się, jak dostrzegać niezwykłość i piękno w ludziach czy rzeczach na pozór banalnych, nieciekawych – takich, wobec których często pozostajemy obojętni. Autorka książki pokazuje bowiem, że inność, odmienność  nie może przesłonić bogactwa wartości, jakie ludzie maja wewnątrz.

 

Czytelnicy – zarówno najmłodsi, jak i ci nieco starsi – mają okazję zapoznać się z tradycyjnymi wierzeniami i obyczajami. Mogą wyruszyć wraz z bohaterami książki, by puszczać wianki na wodzie, przeżyć Noc Świętojańską, poszukać kwiatu paproci. Autorka próbuje pokazać dzieciom, jaką siłę ma nasz umysł, ale też jak szybko można wpuścić doń tak zwanego „nieproszonego gościa”, który zakłóci nasz spokój. Podkreśla też, jak ogromne znaczenie – niestety – w życiu odgrywać mogą stereotypy i jak często etykieta, która do nas przylgnie, zaburza naszą egzystencję.

 

Książka bardzo rozwija wyobraźnię. Ubarwiona bardzo estetycznymi, nastrojowymi ilustracjami autorstwa Ewy Beniak-Haremskiej, które przyciągają uwagę, na pewno spodoba się dzieciom w wieku od 6 do 12 lat. Pewnie zainteresuje również czytelników nieco starszych, zaś rodzice będą mieli dzięki temu okazję do przeprowadzania ważnych rozmów i poruszania ciekawych tematów w trakcie czytania.

 

A teraz, aby dotrzeć do zaczarowanego świata przy ulicy Zwyczajnej, jak sama autorka zachęca, należy najpierw przycupnąć cichutko na jakiejś parkowej ławeczce i zaczekać na czarnego kota! A kiedy się już pojawi i przysiądzie na moment na ścieżce, trzeba spojrzeć prosto w jego tajemnicze zielone ślepka. A wtedy- "(...) Mrrr...- powie wreszcie cichutko i kiwnie lekko - jakby od niechcenia - łebkiem, zachęcając was do pójścia za nim. I dobrze wam radzę - idźcie, bo żaden szanujący się kot n i g d y nie ponawia zaproszenia. A tylko t e n kot może wskazać wam drogę do miejsca, w którym właśnie zaczyna się Nasza Historia... (...)"

Danuta Bujak

http://www.granice.pl/

 


Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło