Kryzys męskości w kulturze współczesnej

Kryzys męskości w kulturze współczesnej

Podtytuł: 978-83-7308-705-7
ISBN:
39,80 zł

Tytuł „Kryzys męskości” nie został wymyślony w celu prowokacyjnym. Okazuje się, że w wyszukiwarce internetowej Google problemowi kryzysu męskości poświęconych jest niemal 20 000 adresów. W Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii kryzysowi męskości poświęcono wiele książek i artykułów oraz był to temat wielu konferencji. Wielu uczestników owych debat twierdzi, że kryzys męskości przybiera formę społeczno-kulturowej epidemii (stawiana jest nawet teza o „końcu męskości”)

Ilość

Tytuł „Kryzys męskości” nie został wymyślony w celu prowokacyjnym. Okazuje się, że w wyszukiwarce internetowej Google problemowi kryzysu męskości poświęconych jest niemal 20 000 adresów. W Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii kryzysowi męskości poświęcono wiele książek i artykułów oraz był to temat wielu konferencji. Wielu uczestników owych debat twierdzi, że kryzys męskości przybiera formę społeczno-kulturowej epidemii (stawiana jest nawet teza o „końcu męskości”). Inni utrzymują, że kryzysu męskości nie ma; kategoria ta stanowi wyraz dążenia do potwierdzenia istniejącej dominacji mężczyzn w obliczu zagrożeń, które wynikają z emancypacji kobiet. W dyskusjach relacje między płciami postrzegane są nadal głównie przez pryzmat kwestii kobiecego podporządkowania i męskiej dominacji.

Autor podejmuje próbę opisania kryzysu męskości w różnych kontekstach i na różnych płaszczyznach. Rezygnuje przy tym z systematycznej analizy naukowych poglądów na temat kobiecości i męskości. Książka dotyczy codziennych sytuacji, drobiazgów, które wyznaczają rytm ludzkiego życia, poczucie własnej tożsamości płciowej, poczucie ciała, miejsca wśród innych, miejsca w społeczeństwie. Ponieważ jest to książka o płci, to w książce poruszono również problem seksualności i seksu, niekiedy przy użyciu śmiałych metafor i sformułowań. Taka jest właśnie ta nasza „płciowa codzienność”.

 

978-83-7308-705-7

Melosik Zbyszko

socjolog, profesor zwyczajny, doktor habilitowany, kierownik Zakładu Socjologii Edukacji na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, wykładowca na uniwersytetach amerykańskich (stypendysta Fulbrighta i wizytujący profesor - University of Virginia, Charlottesville).

Zajmuje się kulturą popularną, ze szczególnym uwzględnieniem kultury amerykańskiej oraz współczesnymi systemami edukacyjnymi.

Autor wielu książek dotyczących tożsamości młodzieży współczesnej, kultury popularnej, społecznych funkcji edukacji oraz szkolnictwa amerykańskiego.

Wybrane publikacje:

• Współczesne amerykańskie spory edukacyjne : (między socjologią edukacji a pedagogiką postmodernistyczną), Poznań 1994, Wydawnictwo naukowe UAM .

• Postmodernistyczne kontrowersje wokół edukacji, Poznań–Toruń 1995, Wyd. Edytor.

• Tożsamość, ciało i władza. Teksty kulturowe jako (kon)teksty pedagogiczne, Poznań–Toruń 1996, Wyd. Edytor.

• (z Tomaszem Szkudlarkiem), Kultura, tożsamość i edukacja. Migotanie znaczeń, Kraków 1998, Oficyna wyd. Impuls.

• Uniwersytet i społeczeństwo : dyskursy wolności, wiedzy i władzy, Poznań 2002, Wyd. Wolumin.

• Kryzys męskości w kulturze współczesnej, Poznań 2002, wyd. II, Oficyna wyd. Impuls, Kraków 2006.

• Teoria i praktyka edukacji wielokulturowej, Kraków 2007, Oficyna wyd. Impuls. Źródło: Wikipedia.

Kryzys męskości

Spis treści:

 

Wprowadzenie: społeczna defensywa mężczyzn

 

Mężczyzna i supermarket: feminizacja tożsamości

Męskość, medykalizacja i Prozac

Feminizacja ciała męskiego

            Męska obsesja ciałem

            Ciało mężczyzny jako obiekt seksualny

            Strojenie i perfumowanie męskości (koniec binaryzmu płci?)

Męskość i niepokoje wokół heteroseksualizmu

Seksualność kobiety wyzwolonej (punkt wyjścia męskich niepokojów)

Społeczne konstrukcje seksualnej nieadekwatności mężczyzn

Viagra, konsumpcja seksu i walka płci

Czarne męskie ciało i kryzys białej męskości

            Koloryzm i białe standardy piękna

            Czarne męskie ciało i seksualny nacjonalizm

            Michael Jordan – spektakl czarnego mężczyzny

Dyskursy męskości dominującej

            Krytyka feminizmu, feministów i idea „powrotu do tradycji”

            Mężczyzna sukcesu

            Kulturystyka i zawodowe zapasy; męskość jako fizyczność

            Rambo i Rambolina

            Macho – apogeum męskiej dominacji nad kobietą

            Playboy i uprzedmiotowienie ciała kobiecego

            Męskość i seksturystyka

            Trywializacja i komercjalizacja feminizmu

 

Zakończenie: kryzys męskości i paradoksy socjalizacji

            Męskość śmiertelna – generacja World Trade Center

            Męskość w pułapce socjalizacyjnej

 

Literatura

Indeks

           

 

 

 

Kryzys męskości w kulturze współczesnej

        Czy są jeszcze na świecie prawdziwi mężczyźni? Gdyby współcześnie nakręcić „Seksmisję", dużo trudniej byłoby bohaterom uratować świat. Najpierw musieliby zadać sobie pytanie, czy są jeszcze potrzebni i kim są w XXI wieku. Prof. dr hab. Zbyszko Melosik nie daje gotowego rozwiązania. Pokazuje, że dotychczasowe definicje określające tożsamość męską wyczerpały się. Stary świat się zmienił. Dawny ład i porządek runęły, a kobieta i mężczyzna, jak w czasie karnawału, zamieniają się strojami i rolami. Kto na owej inwersji płci bardziej traci, a kto zyskuje?
       Autor stara się pokazać niepokój, jaki niesie za sobą feminizacja kultury, która stopniowo następuje wraz z emancypacją kobiet. Mężczyźni nie zdążyli do tej pory wypracować nowego wzoru zachowań dla siebie. Zagubieni, zaczynają na wielu płaszczyznach życia wchodzić w role kobiece, lub całkiem skrajnie - dla potwierdzenia dawnego status quo - przejaskrawiać niektóre elementy swojej tradycyjnie definiowanej tożsamości.
     Atutem książki jest zrozumiały, popularnonaukowy styl. Problematyka, spójnie zarysowana we wprowadzeniu, zachęca do dalszej lektury. Kontrowersyjne, a zarazem prowokujące są wypowiedzi studentów na temat emancypacji kobiet. Autor zaznacza jednak zdecydowanie, że książką nie występuje przeciwko feminizmowi. Przedstawia równocześnie argumenty przemawiające za jego trywializacją i komercjalizacją; ów „towarowy feminizm" to rozumienie wolności jako dostępu do nieograniczonej konsumpcji.
     Profesor Melosik przedstawia sposób, w jaki dążenie do równouprawnienia kobiet wpływa na przemianę relacji damsko-męskich w publicznych i prywatnych sferach życia. Koncentruje się na takich kwestiach jak: cielesność, seksualność, standardy piękna kobiecego i męskiego. Zauważa, że zmieniające się oczekiwania kobiet wobec mężczyzn sprzyjają poczuciu seksualnej nieadekwatności. Rola partnera sprowadza się do bycia „mężczyzną z penisem, lecz bez fallusa". Punktem wyjścia rozważań autora są zarówno przemiany kulturowe w Polsce, jak i USA, skąd w dużej mierze przenikają do nas pewne wzory. Interesujące jest symboliczne porównanie zburzenia WTC z upadkiem tradycyjnych cech męskości: racjonalności, stabilności, opanowania i zdecydowania. Czytelnik może zatem zadać sobie pytanie: czy koniec pewnej epoki już nastąpił?
       Polecam   zarówno   kobietom,   jak i mężczyznom.

Notes Wydawniczy, nr 12 grudzień  2008

Olga Dudzińska

 

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło