Między swobodą a przemocą w wychowaniu

Podtytuł: 83-7308-516-5
ISBN:
14,80 zł
Przedmiotem rozważań w książce jest dziecko uwikłane w różne sytuacje wychowawcze, dziecko, a nie suche problemy, reguły, definicje. Skoncentrowanie się na osobie wychowanka nie jest tożsame z odrzuceniem teoretycznej refleksji, z unikaniem poznania myśli i doświadczeń innych ludzi. Tej refleksji teoretycznej Autorka przypisuje funkcję pomocniczą...
Ilość

Przedmiotem rozważań w książce jest dziecko uwikłane w różne sytuacje wychowawcze, dziecko, a nie suche problemy, reguły, definicje. Skoncentrowanie się na osobie wychowanka nie jest tożsame z odrzuceniem teoretycznej refleksji, z unikaniem poznania myśli i doświadczeń innych ludzi. Tej refleksji teoretycznej Autorka przypisuje funkcję pomocniczą. Powinna ona wzbogacać o pogłębiać postrzeganie konkretnego dziecka. Współcześnie podejmowane są liczne próby wychowania swobodnego, organizowania „szkół bez stresu”, „szkół bez lęku”. Koncepcje te wywołują silny opór ze strony rygorystów. Opór ten wzmacniany jest lekiem przed narastającą falą agresji w szkole, w domu, na podwórku. Agresja może rodzić się ze strachu, ale czy można ją zwalczać poprzez agresywne, rygorystyczne wychowanie? Kto ma rację – czy tradycyjnie nastawieni rygoryści, czy zwolennicy liberalizmu w wychowaniu? W tej publikacji Autorka próbuje znaleźć odpowiedzi na te pytania.

 

83-7308-516-5

Bińczycka Jadwiga

prof.nadzw. dr hab., pedagog- teoretyk wychowania.
Nauczyciel akademicki na wydziałach pedagogicznych wielu uczelni – UW, UŚ, WSPS, WSP ZNP, WSSE, OSW). Autorka kilkuset publikacji z zakresu pedagogiki szkoły wyższej, problematyki wychowawczej, opiekuńczej, pedeutologicznej, korczakologicznej.
Organizator i uczestnik naukowych konferencji krajowych i zagranicznych.
Popularyzator osoby i koncepcji pedagogicznych Janusza Korczaka. Wieloletnia przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka – związana ze światowym ruchem korczakowskim.


Między swobodą a przemocą

Spis treści:

Parę wyjaśnień na wstępie

Dwa nurty

Swoboda i przymus w wychowaniu

Przemoc w wychowaniu

Wychowywać czy wspomagać?

Relacje dorośli - dzieci

Bibliografia

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło