Dziecko i wychowanie w pedagogii Jana Pawła II

Podtytuł: 978-83-7308-815-3
ISBN:
19,80 zł
Oddana do rąk czytelników książka jest próbą dokonania analizy spojrzenia papieża Jana Pawła II na dziecko i wychowanie w kontekście filozofii personalistycznej i tradycji myśli chrześcijańskiej. Nie da się przedstawić filozofii wychowania bez filozofii dziecka, a w przypadku Karola Wojtyły
z pominięciem personalizmu i tradycji chrześcijańskiej...
Ilość

Oddana do rąk czytelników książka jest próbą dokonania analizy spojrzenia papieża Jana Pawła II na dziecko i wychowanie w kontekście filozofii personalistycznej i tradycji myśli chrześcijańskiej. Nie da się przedstawić filozofii wychowania bez filozofii dziecka, a w przypadku Karola Wojtyły
z pominięciem personalizmu i tradycji chrześcijańskiej.

Książka odwołuje się do nauczania papieskiego Jana Pawła II, natomiast działalność Karola Wojtyły przed 1978 rokiem jest wspomniana tylko we Wprowadzeniu. Analizie poddano teksty odnoszące się przede wszystkim do dzieci (nie zaś do młodzieży) oraz utrzymane w duchu bardziej filozoficznym niż teologicznym. Nauczanie głęboko teologiczne i dogmatyczne pominięto tu celowo.

Jaki jest wychowawczy personalizm Jana Pawła II? Czy jego refleksje nad dzieckiem i wychowaniem można nazwać systemem? Kim jest papież w kontekście tradycji pedagogicznej myśli chrześcijańskiej? Czy Jana Pawła II można zaliczyć – tak jak Józefa Kalasancjusza, Jana La Salle
i Jana Bosko – do świętych pedagogów? Oto pytania, na które próbowano w tej pracy znaleźć odpowiedź.

 

 

978-83-7308-815-3

Bilicki Tomasz

Ukończył studia wyższe w Katedrze Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego, a także studia podyplomowe na Akademii Polonijnej w Częstochowie z zakresu zarządzania i organizacji placówkami pomocy społecznej i opiekuńczo-wychowawczymi.

Od 2000 roku  jest zastępcą dyrektora ds. programowych Centrum Służby Rodzinie w Archidiecezji Łódzkiej oraz pełni funkcję kierownika: Ośrodka Interwencji Kryzysowej, Ośrodka Wsparcia dla Rodzin, Świetlicy Środowiskowej, Ośrodka Promocji Rodziny.

Wykłada przedmiot „działalność pożytku publicznego” na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi oraz prowadzi szkolenia i warsztaty dla organizacji pozarządowych, w tym wolontariuszy (m.in. w swoim autorskim programie edukacyjnym dla liderów i wychowawców „Jestem!").

Był aktywnym uczestnikiem Ogólnopolskiego Szczytu w Sprawach Dzieci oraz jest współautorem dokumentu końcowego Forum Organizacji Pozarządowych przy tymże Szczycie. Jest członkiem Rady Opiniodawczo-Konsultacyjnej Organizacji Pozarządowych przy Rzeczniku Praw Dziecka, jak również bierze aktywny udział w Radzie Konsultacyjnej Organizacji Pozarządowych przy Prezydencie Miasta Łodzi, gdzie jest członkiem kilku zespołów roboczych.

Obecnie pisze doktorat  w Katedrze Teorii Wychowania Uniwersytetu Łódzkiego oraz jest liderem tworzącego się Forum Środowisk Katolickich „Familia", mającego na celu podniesienie jakości działalności pożytku publicznego realizowanego przez organizacje kościelne.

 

Dziecko i wychowanie w pedagogii Jana Pawła II

Wprowadzenie

 

1.1.           Metoda

1.2.           Karol Wojtyła (Jan Paweł II)

1.3.           Podstawowe pojęcia

1.3.1.     Dziecko

1.3.2.     Wychowanie

1.4.           Aspekty filozoficzne

1.4.1.     Personalistyczna koncepcja

1.4.2.     Emanuel Mounier

1.4.3.     Jacques Maritain. Personalizm i wychowanie

1.4.4.     Personalizm tomistyczny Jana Pawła II

1.5.           Dziecko i wychowanie w chrześcijaństwie

1.5.1.     Biblia

1.5.2.     Starożytność chrześcijańska

1.5.3.     Święci wychowawcy

1.5.3.1.          Józef Kalasancjusz

1.5.3.2.          Jan La Salle

1.5.3.3.          Jan Bosko

1.5.4.     „Stulecie dziecka” w Kościele

1.5.4.1.          Encyklika Piusa XI

1.5.4.2.          Deklaracja soborowa

1.5.4.3.          Kościół posoborowy

 

2.          Człowiek i dziecko w nauce Jana Pawła II

2.1.           Człowiek w świecie współczesnych wartości

2.1.1.     Wolność i moralność

2.1.2.     Życie i jego godność

2.1.3.     Cywilizacja, demografia i prawa człowieka

2.1.4.     Pokój i życie społeczne

2.2.           Aksjologia dziecka

2.2.1.     Godność dziecka i wartość dzieciństwa

2.2.2.     Prawa dziecka i ich ochrona

 

3.          Wychowanie dzieci Według Jana Pawła II

3.1.           Istota wychowania

3.1.1.     Pojecie wychowania

3.1.2.     Cele i zasady wychowania

3.1.3.     Samowychowanie i praca

3.2.           Środowisko wychowawcze

3.2.1.     Dziecko w rodzinie

3.2.1.1.          Nauczanie parorodzinne

3.2.1.2.          Rodzicielska troska o dziecko

3.2.1.3.          Relacje osobowe w rodzinie

3.2.2.     Środowisko pozarodzinne

3.2.2.1.          Oświata

3.2.2.2.          Kościół, stowarzyszenia, zabawa

3.3.           Wychowanie a kultura i mass media

3.4.           Wychowanie religijne

3.4.1.     Katechizacja

3.4.1.1.          Istota katechezy

3.4.1.2.          Katechizacja w rodzinie

3.4.1.3.          Katecheza w szkole

3.4.2.     Boże Narodzenie i Pierwsza Komunia

 

4.          Podsumowanie

 

Bibliografia

Materiały uzupełniające

Dziecko i wychowanie w pedagogii Jana Pawła II

"Dziecko i wychowanie w pedagogii Jana Pawła II" Tomasz Bilicki

sobota, 23 kwietnia 2011 o 10:21 AM


Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
 
Wydanie polskie: 2007

Liczba stron: 108
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788373088153Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach i umysłach. Dzięki jego naukom, czytaniom i postawie jaką cały czas prezentował w czasie swojej posługi, byliśmy naocznymi świadkami jak powinno wyglądać życie chrześcijanina. Podobne wartości warto kształtować w naszych dzieciach oraz w nas samych, aby być prawdziwym przykładem. Książka "Dziecko i wychowanie w pedagogii Jana Pawła II" pomaga uporządkować obecnie chaotyczny świat,  w którym wiele wartości przestało istnieć oraz dać oparcie rodzicom, często zagubionym, niewiedzącym jak właściwie, w świetle nauczań kościoła, wychowywać swoje dzieci.

Książka składa się z trzech głównych części. Z pierwszej z nich dowiemy się podstawowych informacji o dziecku i wychowaniu chrześcijańskiemu od Biblii po czasy współczesne. Nie zabraknie również filozoficznych odnośników. Druga część to rozważania o wartościach i pozycji człowieka we współczesnym świecie, ze szczególnym naciskiem na godność dziecka, wartość dzieciństwa oraz prawa do ochrony najmłodszych chrześcijan. Jan Paweł II stale podkreślał potrzebę szacunku, troski czy czułości w prawidłowym rozwijaniu się dziecka jako całości czy też cząstki większej wspólnoty. W ostatniej części będziemy natomiast mogli zapoznać się z istotą, celami i zasadami wychowania według JPII oraz przyjrzeć się roli Kościoła i szkoły w kształtowaniu właściwych postaw chrześcijańskich.

Jan Paweł II cały czas starał się podkreślić rolę rodziny oraz  pomóc ludziom odnaleźć się w ciągle zmieniającej się rzeczywistości.  Wzajemny szacunek rodziców do dzieci i na odwrót, wychowanie ku wartościom wyższym, chrześcijańskie postawy to tylko niektóre zagadnienia poruszone w tej książce. Lektura ta jest niezwykle interesująca, choć zabrakło mi dokładnych praktycznych rad i wskazówek dla rodziców. Także objętościowo książka mogłaby być obszerniejsza. Poza tymi niuansami, nie mam zastrzeżeń i jak najbardziej polecam ją wszystkim, dla których Jan Paweł II był i jest wzorem do naśladowania, i którzy chcieliby czerpać z ogromnego dorobku jaki nam pozostawił.
„Dziecko i wychowanie w pedagogii Jana Pawła II” jest wszechstronną analizą spojrzenia JP II ogólnie na dziecko i  wychowanie małego człowieka. Każdy wie lub też może sobie uzmysłowić bez trudu, jak wielkie a zarazem trudne jest to zadanie. Niniejsza publikacja ma za zadanie przypomnieć naukę papieża prawiącą o dziecku i pomóc wpleść w życie to, co głosił. Polecam ją serdecznie i pozdrawiam!!
Moja ocena
>>>> 4,5 / 6 <<<<

9 komentarzy

 1. Piękna pozycja, nie widziałam jej jeszcze. Pozdrawiam już świątecznie :)

 2. Raya Says:

  Książka z pewnością nie w moim stylu, mam wrażenie, że przeczytałam już tak ogromną ilość książek o Janie Pawle II, że więcej już nie mogę. :)

 3. Isadora Says:

  Interesująca książka, taki drogowskaz w naszych czasach:)
  Pozdrawiam:)

 4. Dosiak Says:

  Z pewnością wartościowa książka, przyjrzę się jej bliżej kiedy "dorobię" się dzieciaczków :) Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt:)

 5. Pamiętam że gdy studiowałem resocjalizację to jedna z osób z którą miałem ćwiczenia dużo mówiła o pedagogice Jana Pawła II. Jej zasób wiedzy mnie przytłaczał, włąściwie nie można było nigdy postawić kontr-argumentów. Ale wtedy właśnie zainteresowałem się głębiej pedagogiką JP II

 6. Bibliofilka - to prawda. Takie książki są wspaniałe:). Dziękuję za życzenia i również życzę wszystkiego dobrego z okazji Świąt:))

  Raya - nie ma sprawy:). Nic na siłę. Za to na prezent dla kogoś bliskiego idealna:). Pozdrawiam serdecznie!!

  Isadora - dokładnie:). Oby było więcej takich pozycji. Pozdrawiam ciepło:)

  Dosiak - bardzo się cieszę i polecam:). Także życzę wszystkiego dobrego z okazji Świąt:))

  pisanyinaczej - w takim razie książka Ci się spodoba:). Autor profesjonalnie zgłębił wiedzę o dziecku i wychowaniu w nauczaniu JPII. Polecam i pozdrawiam:))

 7. BookEater Says:

  Bardzo lubię styl pisania Jana Pawła II, ale na razie nie jest to lektura dla mnie :)

 8. kamila_z Says:

  Na pewno to coś dla mnie. Lubię takie książki i z chęcią przeczytam:P

 9. BookEater - rozumiem i w takim razie zachęcam po sięgnięcie po nią, gdy pojawią się już dzieciaczki:). Pozdrawiam!!

  kamila_z - bardzo się cieszę i polecam:))

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło